Rower górski (MTB) vs rower szosowy

Rower górski (MTB) vs rower szosowy

Masz zamiar kupić swój pierwszy rower do hobbystycznej jazdy? Nie wiesz czy zdecydować się na rower górski MTB czy na rower szosowy? Sprawdź jakie są podstawowe różnice tych dwóch popularnych typów jednośladów.

Rower górski MTB

Rowery górskie są przeznaczone do jazdy w trudnym terenie i na bezdrożach. Charakteryzują się płaską kierownicą, szerokimi oponami z kostkami i zawieszeniem. Są to generalnie solidne rowery, które są fantastyczne do jazdy poza utartymi ścieżkami, jednak są powolne i ciężkie na uszczelnionych drogach w porównaniu do większości innych rowerów. Rowery górskie mogą być jednak używane jako rowery dojeżdżające do pracy, ponieważ zmiana opony na gładką drastycznie zwiększy prędkość roweru górskiego na uszczelnionych powierzchniach. Rowery górskie mogą być również dobrym rowerem do nauki, ponieważ ich zrelaksowana pozycja do jazdy, małe koła (koniecznie sprawdź koła rowerowe MTB na bikestacja.pl) i szerokie opony mogą pomóc początkującym rowerzystom nabrać pewności siebie. Wreszcie, ich solidność i podatność sprawiają, że są one dobre dla cięższych rowerzystów, którzy rzadziej mają problemy mechaniczne na rowerze górskim niż na niektórych innych rowerach. Niektóre rowery górskie mają oczka do przewożenia bagażu lub fotelików dziecięcych.

Rower szosowy

W rowerach szosowych chodzi o prędkość. Charakteryzuje się wąskimi oponami, szarpaną kierownicą i niską wagą. Są eleganckie i wydajne, co pozwala na pokonywanie dużych odległości w krótkim czasie. Rowery szosowe wymagają pewnych umiejętności i pewności siebie w prowadzeniu, a także siły i elastyczności, aby utrzymać agresywną (pochyloną daleko do przodu) pozycję do jazdy. Są przeznaczone do długich przejażdżek po otwartych drogach, bardziej niż krótkich dojazdów do miasta, i generalnie nie są dobre dla bardzo ciężkich osób lub dużych ilości bagażu. Rowerami szosowymi należy generalnie jeździć na uszczelnionych powierzchniach, chociaż pewni siebie rowerzyści mogą jeździć na nich po żwirze. Jednak w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele rowerów „szosowych” wyposażonych w szersze opony oraz inne funkcje, które zachęcają do jazdy na mieszanej nawierzchni. Te zmiany zwiększyły atrakcyjność rowerów szosowych i rozszerzyły możliwości tej kategorii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *