Jaką rolę pełni olej silnikowy w Twoim samochodzie?

Każdy silnik potrzebuje oleju do prawidłowej pracy. W rzeczywistości olej jest niezbędnym elementem silnika. Niezależnie od tego, czy jest to olej syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny – olej silnikowy odgrywa wiele ról. Jakie są jego cele i korzyści?

Do czego służy olej silnikowy?

Olej silnikowy odgrywa wiele ról w prawidłowej pracy silnika. Oto najważniejsze z nich:

Smarowanie

Główną rolą oleju silnikowego jest smarowanie części silnika, które są w ciągłym tarciu. W ten sposób zmniejsza tarcie, które ma tendencję do zwiększania zużycia części silnika.

Chłodzenie

Energia jest tracona podczas spalania, a tarcie między częściami mechanicznymi powoduje wzrost temperatury silnika. Smarowanie części zapewniane przez olej silnikowy pomaga w odprowadzaniu ciepła przez obwód smarowania.

Czyszczenie

Chociaż mniej znana, moc czyszczenia oleju silnikowego ma fundamentalne znaczenie. Mikroskopijne osady gromadzą się w silniku i pozostają w zawieszeniu. Mogą składać się z pyłu lub pozostałości po spalaniu. Bez oleju silnikowego osad zatkałby silnik i zmniejszyłby jego wydajność. Przepływ oleju silnikowego w sposób ciągły przenosi te zanieczyszczenia do filtra oleju, gdzie są one zatrzymywane.

Ochrona przed korozją

Spalanie paliwa wytwarza żrący kwas, który może uszkodzić metalowe części silnika. Dzięki dodatkom dodanym do nowoczesnych olejów silnikowych następuje spowolnienie korozji. Niemniej jednak z biegiem czasu i w kontakcie z tlenem olej silnikowy może się utleniać i przestać odgrywać rolę w hamowaniu korozji. Dlatego olej silnikowy należy regularnie wymieniać.

Wybierz odpowiedni olej silnikowy, aby zapewnić optymalną wydajność

Nie wszystkie oleje silnikowe są takie same. Ważne jest, aby wybrać olej, który jest odpowiedni dla Twojego pojazdu i lokalnych warunków klimatycznych, aby cieszyć się wszystkimi jego zaletami. Świetnym wyborem jest olej VALVOLINE SynPower 5W30, który zapewnia ulepszoną ochronę przy zimnym rozruchu i w wysokich temperaturach.

Rodzaje oleju:

– Mineralne oleje silnikowe,
– Półsyntetyczne oleje silnikowe,
– Syntetyczne oleje silnikowe.

Oprócz rodzaju oleju istnieją różne parametry, takie jak lepkość, która jest wyrażona w dwóch klasach. Są one oznaczone na zbiorniku oleju (na przykład „5w30”): klasa na zimno i klasa na gorąco. Te klasy wskazują płynność oleju w zależności od temperatury (wysoka lub niska). W zależności od konstrukcji silnika olej powinien być mniej lub bardziej lepki. Aby wybrać odpowiedni olej, zapoznaj się z instrukcją obsługi pojazdu lub uzyskaj poradę od profesjonalisty.

Artykuł sponsorowany powstał przy współpracy z firmą Najlepsze oleje.

https://elbr.pl/wp-content/uploads/2022/10/olej-silnikowy-funkcje-img.png

Podobne wpisy