Jak dbać o uszy psa? Nie zaniedbuj swojego pupila!
Wiele osób uważa, że pielęgnacja psa ogranicza się tylko do sporadycznych kąpieli. Zupełnie niesłusznie. O ile psy ras pierwotnych nie wymagają jakichś szczególnych zabiegów, o tyle psy ras hodowlanych należy systematycznie doglądać. Zwróć baczniejszą uwagę na uszy swojego pupila. One także wymagają troskliwego traktowania. Przeczytaj, kiedy je czyścić i jak stosować preparaty do ich higieny.
Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz czyścić uszy swojego psa?
Zanim opiszemy, jak i czym czyścić uszy psa, napiszemy, dlaczego warto to robić. Choroby uszu, zaraz po schorzeniach dotyczących skóry są drugą przyczyną wizyt u weterynarza. Na schorzenia uszu cierpią zwłaszcza psy z opadającymi, długimi uszami: bassety, jamniki, cocker-spaniele. Jeśli ich uszy nie będą odpowiednio „wietrzone”, jest spora szansa, że rozwiną się w nich bakterie i grzyby. A stąd tylko krok do stanu zapalnego.
Jak zbudowane jest ucho psa?
Ucho psa zbudowane jest z ucha zewnętrznego, ucha środkowego, ucha wewnętrznego. Kiedy zajrzysz swojemu pupilowi do ucha, zobaczysz ucho zewnętrzne. Składa się ono z przewodu słuchowego w kształcie litery „L”. To także miejsce, gdzie znajdują się gruczoły łojowe i apokrynowe, które produkują wydzielinę uszną.
Ucho zewnętrzne od ucha środkowego oddziela błona bębenkowa. U człowieka można ją łatwo przebić, natomiast u psa jest ona o wiele twardsza. To sprawia, że nawet jeśli włożysz swojemu czworonogowi aplikator z płynem do płukania głęboko do ucha, nic złego się nie stanie.
Kiedy czyścić uszy psu?
Nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy najlepiej czyścić uszy psu. Warto to robić w trakcie czesania sierści lub kąpieli. Jeśli Twój pupil cierpiał w przeszłości na infekcje uszu, musisz do nich częściej zaglądać (nawet kilka razy w tygodniu).
Częstotliwość czyszczenia uszu jest uzależniona od kilku czynników. Psy o stojących uszach są rzadziej narażone na infekcje, niż psy o uszach długich i opadających. W tym drugim przypadku o wiele trudniej o ich wentylację, co powoduje rozwój bakterii (zwłaszcza paciorkowców, ziarniaków, pałeczek czy grzybów). Jako właściciel psa z „klapniętymi” uszami pewnie nie raz zauważyłeś, że wydobywa się z nich nieprzyjemna woń. Może to świadczyć o infekcji, która wymaga leczenia w gabinecie weterynarii.
Wszystkie psy z uszami opadającymi i długimi mają naturalną skłonność do ich infekcji.
W takim przypadku również częściej sprawdzaj, czy z uchem Twojego czworonożnego przyjaciela nie dzieje się nic złego.
Rasy takie jak shih tzu, yorkshire terier czy bichon frise zamiast typowej sierści mają włosy, które rosną także w uszach. Trzeba je regularnie usuwać, ponieważ ich obecność może sprzyjać zabrudzeniom i powodować infekcje. Doświadczony groomer za pomocą pęsety pozbędzie się tego niechcianego owłosienia z uszu Twojego pupila. Nie polecamy, aby robić to samodzielnie, zadanie to wymaga wprawnej ręki specjalisty.
Jak czyścić uszy psu, aby go nie stresować?
Kiedy idziesz z psem do groomera i chcesz, aby nie tylko wykąpał on psa, ale także wyczyścił mu uszy, musisz zadbać o samopoczucie swojego pupila. Powinien być spokojny i zrelaksowany. Najlepiej wybierz taki salon psiej urody, który zlokalizowany jest w pobliżu parku, na przykład salon groomerski z Wyszkowa. W parku Twój czworonożny przyjaciel wybiega się i będzie o wiele spokojniejszy.
Jeśli lekarz weterynarii zaleci, abyś regularnie czyścił i zakraplał psu uszy, ponieważ jest to zabieg konieczny dla jego zdrowia, prawdopodobnie będzie Ci potrzebna pomoc drugiego domownika. Wtedy jedna osoba przytrzymuje psa, a druga wykonuje czynności higieniczne. Warto wybrać do tego celu takie miejsce, aby pupil czuł się bezpiecznie.
Pamiętaj, aby płyn do płukania miał temperaturę zbliżoną do temperatury ciała psa. Elastyczną część ucha swojego pupila złap kciukiem i palcem środkowym, a potem pomału wlewaj zalecaną ilość preparatu. Kiedy już wprowadzisz płyn do środka, masuj i lekko uciskaj ucho psa (pamiętaj, aby robić to „ku górze”). Charakterystyczne chlupotanie jest oznaką, że dobrze wyczyściłeś uszy swojemu pupilowi. Jeśli odrobina preparatu wydostała się na zewnątrz, wytrzyj ją za pomocą miękkiego ręcznika.
Oczywiście Twój pies powinien dostać nagrodę za to, że był cierpliwy i grzeczny. Ulubiony smakołyk powinien go udobruchać.
https://elbr.pl/wp-content/uploads/2021/04/psi-fryzjer-realizacja-2.jpg