Body niemowlęce: ubranko, które trzeba mieć w szafie maluszka
Próbując sklasyfikować body jako typ ubranka najłatwiej umieścić je chyba między pajacykami a koszulkami. Pod względem kroju przypomina właśnie wydłużoną koszulkę z typowymi dla pajacyków zapięciami. Wyróżnia się za to brakiem nogawek i w zdecydowanej większości również krótkimi rękawkami. Body dla niemowląt może być noszone na różne sposoby: pod ubraniem, na ubranie lub jako osobny i samodzielny strój. I między innymi właśnie dlatego warto mieć w szafie przynajmniej kilka kompletów bodziaków.
Uniwersalność body dla niemowląt
Strój tego typu jest obowiązkowy w wyprawce dla noworodka zabieranej do szpitala czy używanej potem w domu, ale przydaje się również nieco starszym dzieciom. Z powodzeniem można je zakładać nawet roczniakom, a w szczególności maluchom uczącym się chodzić. Body są bowiem bardzo wygodne i nie ograniczają sztywnym materiałem ruchów dziecka. A to ważne w procesie stawiania pierwszych kroków: luźne, komfortowe, elastyczne pozwalają dziecku czuć się po prostu pewniej. Oprócz tego body niemowlęce pasuje do każdej innej okazji: jako ubranko typowo domowe lub wyjściowe, spacerowe, żłobkowe, służące w czasie zabawy czy rodzinnego obiadu z babciami i ciociami zachwycającymi się uroczym maluszkiem.
Różne zapięcia dostosowane do potrzeb
W popularnych bodziakach najczęściej stawia się na funkcjonalne i proste zapięcia, które mają ułatwiać rodzicowi przebieranie dziecka. Dlatego najczęściej spotykane są w nich napy ulokowane w różnych miejscach stroju. Mogą to być zapięcia kopertowe, na zakładkę, pod szyją, na ramieniu lub ciągnące się po całej długości materiału. Wybór odpowiedniego modelu powinien być dyktowany kwestiami praktycznymi i przeznaczeniem bodziaka.
Idealne dla delikatnych maluszków
Body dla niemowląt to ubrania stworzone dla malutkich dzieci, w tym także dopiero co narodzonych maluszków wymagających szczególnej opieki i troski. Delikatny bawełniany materiał dotykający ciała sprawia zaś, że skóra nie zostaje podrażniona, nie poci się, nie odparza, ale swobodnie oddycha, zapewniając noworodkowi dużą wygodę i nie przeszkadzając w śnie i odpoczynku.
Dlaczego właśnie bodziaki?
To proste: ubieranie dziecka zwłaszcza w pierwszych dniach i tygodniach jego życia jest ogromnym wyzwaniem. Stres towarzyszący rodzicom związany jest często z obawą, że zrobią maluchowi krzywdę podczas ubierania czy rozbierania. Dlatego body są opcją doskonałą na ten trudny okres. Pozwalają na bezpieczne, komfortowe i bezproblemowe przebieranie dziecka, a dodatkowo:
– ubranko jest elastyczne i rozciągliwe, łatwo daje się nasunąć na drobne nóżki i rączki niemowlęcia,
– intuicyjne napy umożliwiają sprytne zapinanie stroju,
– ułatwiają życie rodzicom, pomagając im nauczyć się w spokoju przebierania dziecka,
– jako strój uniwersalny pasują do każdych okoliczności,
– bodziaki występujące w różnych wersjach i krojach można nosić przez cały rok, dopasowując typ i model do aktualnych warunków pogodowych i temperaturowych,
– są bardzo praktyczne w praniu i prasowaniu,
– te pochodzące z małych, lokalnych firm cechują się też ogromną wytrzymałością, więc z powodzeniem można je oddać innemu dziecku, gdy własne już z nich wyrośnie.
Odpowiednia długość rękawków
Body niemowlęce dostępne w powszechnej sprzedaży mogą występować w trzech podstawowych formach: z długim rękawem, z krótkim rękawem i bez rękawów. Nogawek nie posiada z zasady żaden model, chociaż niekiedy można spotkać już małe wyjątki, np. z bardzo krótkimi, ale jednak wyraźnie zaznaczonymi. W przypadku bodziaków z długim rękawem są świetne na zimowe dni jako baza pod resztę ubrania, np. kombinezon. Modele z krótszymi to z kolei propozycja na cieplejsze miesiące, gdy bodziaki mogą wtedy służyć jako osobny strój uzupełnione na przykład spodenkami czy koszulką. Natomiast te bez rękawów mają główne zastosowanie w czasie gorącego i dusznego lata. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby body bez rękawków zakładać też w zimę jako bazę pod inny strój. Zdecydowanie jednak lepiej sprawdza się latem: bodziak w takiej formie to gwarancja zdrowej, niepodrażnionej skóry u maluszka.
https://elbr.pl/wp-content/uploads/2020/10/20200519_085649-1-min.jpg